BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Perspaustos naujienos - ne tik Lietuvos žiniasklaidos bėda

Lietuvos žiniasklaida paprastai turi vieną ar dvi naujienas, kurias be perstojo eskaluoja, nustumdamas kitas, galbūt kur kas aktualesnes žinias, į antrąjį planą. Manote, tai - tik lietuviškos žurnalistikos bėda? Tikrai ne. Kitų šalių publika taip pat nėra patenkinta kai kuriomis įkyriai brukamomis naujienomis.

Populiariausios - šeimų tragedijos

Dažniausiai Lietuvoje pagrindinėmis naujienomis tampa kokios nors graudžios istorijos, paprastai šeimos tragedijos, ypač turinčios vienokį ar kitokį kriminalinį prieskonį. Galimybė, kad naujiena taps plačiai eskaluojama, išauga, jei ji vienaip ar kitaip būna susijusi su vaikais.

Prieš kelerius metus visa žiniasklaida su pasimėgavimu aprašinėjo Jonaičių šeimos tragediją. Nori nenori kiekviename leidinyje matydavai vaikžudyste apkaltintos Almos Bružaitės-Jonaitienės ir dviejų jos nužudytųjų sūnelių nuotraukas. Jau nekalbant apie televizijas. beveik visų save publicistinėmis tituluojančių laidų vedėjų lūpose kone kas vakarą skambėdavo nelaimingosios šeimos pavardė. Vėl ir vėl su menkiausiomis smulkmenomis buvo perpasakojamos tos pačios tragedijos detalės: kaip vaikučiai buvo pasmaugti, ką jie valgė prieš mirtį, kaip jų kūnai atsidūrė ten, kur vėliau buvo atrasti ir kaip laikėsi likusieji šeimos nariai.

Net ir dabar kartkartėmis šmėsteli naujienos apie šią šeimą, pavyzdžiui, kaip vaikžudyste apklatintai A.Bružaitei-Jonaitienei kalėjime buvo leista laikyti kačiuką.

Vėliau atėjo eilė Rinau šeimai. Ir vėlgi visose leidiniose mirgėjo šviesiaplaukės Ingos Rinau nuotraukos, visur skambėjo graudžios istorijos kaip beširdis kažkada mylėtas, o dabar taip nekenčiamas jos buvęs sutuoktinis vokietis neatiduoda jų dukrelės… Pagaliau, kaip tas pats vaiko neatiduodantis Michaelis Rinau jaučiasi, kai buvusi žmona stengiasi iš jo atimti taip mylimą vaiką.

Rinau šeima užleido vietą Kedžiams… Dar viena šeimos tragedija, nustelbusi net naujienas apie krizę, krinančias nekinlojamojo turto ir augančias kuro bei maisto produktų kainas. Ir vėl visa Lietuva buvo priversta nori nenori stebėti pedofilijos istoriją apie tai, kaip pakaunės gyventojas iššaudė jo mažametę dukrelę skriaudusius esamus ar tariamus pedofilų klano atstovus ir vėliau pats mirė arba buvo numarintas.

Iki šiol vis dar girdisi įvairiose neva publicistinėse laidose Drąsiaus Kedžio sesers pavirkavimai ir kaltinimai mažosios dukrelės mamai bei pastarosios atsakas Kedžių šeimai.

Šalutinės žinios ima viršų

Be tokių tragiškų naujienų, kurių blusinėjimas gali tęstis metus ir net ilgiau, nuolat atsiranda ir galybė, pavadinkim taip, šalutinių  naujienų, eksaluojamų trumpiau (maždaug nuo savaitės iki mėnesio), bet ne mažiau įkyriai.

Prie tokių galima priskirti naujienas apie neleistinas Seimo nario (dabar jau buvusio) Lino Karaliaus ir jo sugyventinės atsotogas Rytuose, vagyste apkaltintą vietinę scenos žvaigždutę ir kitą seimūną, įsimylėjusį moksleivę.  O kur dar našlės rentos reiklaujanti Kristina Brazauskienė arba nagus viena kitai aplaužusios Lietuvos pop žvaigždutės?

Šį dažnai minimų, bet nelabai reikšmingų naujienų sąrašą galima pildyti ir pildyti.

Tokios naujienos, nors ir skalambijamos trumpiau, taip pat užgožia pagrindinius šalies įvykius ir užima svarbiausioms žinioms skirtas pozicijas.

Kartais net kyla įtarimas, kad neaktualios naujienos mums tyčia brukamos, stengiantis nukreipti dėmesį nuo to, kas tikrai aktualu.

Persisotinusiems - vėmalų maišeliai

Gali atrodyti, kad toks nesveikas naujienų eskalavimas tik Lietuvos žiniasklaidos bėda. Anaiptol! Liga be perstojo pasakoti apie tą patį, kad ir nelabai aktualų įvykį, serga viso pasaulio žiniasklaida. Kaip gi kitaip būtų išpopuliarėjusios tokios personos, kaip Paris Hilton, kurios vienintelis nuopelnas yra tas, kad ši gimė turtuolių šeimoje? Pasaulyje, beje, daugybė tokių keistų personų, kurių nuopelnai nežinomi, bet kurių gyvenimus žiniasklaida narsto iki smulkmenų.

Britai dabar skundžiasi pavargę nuo žinių apie karališkosios poros jungtuves, įvyksiančias balandį. Kaip praneša naujienų kanalas BBC, per keturis mėnesius, praėjusius nuo paskelbimo apie sosto įpėdinio sužadėtuves, Jungtinės Karalystės žiniasklaidoje, įskaitant ir pačią BBC, terminas “karališkosios vestuvės” buvo paminėtas tūkstančius kartų. Nors didžioji dalis britų pareiškė, kad juos “nelabai jaudina” karališkosios jungtuvės.

Britus tikriausiai puikiausiai supranta švedai, kurių žiniasklaida taip persistengė nušviesdama sosto įpėdinės Viktorijos sužadėtuves, vestuves ir povestuvinę kelionę, kad šalies monarchijos palaikymas tuo metu buvo nukritęs iki žemiausio  lygio - 46 procentų.

Lydia Leith sukūrė žaibiškai išpopuliarėjusius "Karališkųjų vestuvių vėmalų maišelius"

Savo bjaurėjimąsi pernelyg dideliu ne itin didelės svarbos naujienų eskalavimu savaip išreiškė 24 metų grafikė Lydia Leith, sukūrusi ir pardavusi tūkstančius vadinamųjų “Karališkųjų vestuvių vėmalų maišelių”, kainuojančių 3.50 euro (http://www.lydialeith.com/).

Menininkė juokais sukūrė tokius maišelius po to, kai daugybė jos pažįstamų prsipažino, kad juos pykina nuo naujienų apie karališkąsias vestuves. Ji išsiuntinėjo tokius maišelius savo mėgstamiems grafinio dizaino žurnalams, o žinia apie juos žaibiškai paplito po Twitter’į. Toks maišelių populiarumas nustebino pačią jų autorę.

Grįžtant prie Lietuvos žiniasklaidos, manau, kad panašūs vėmalų maišeliai pas mus būtų ne mažiau populiarūs. O jų pavadinimai galėtų keistis priklausomai nuo to, kokios naujienos tuo metu yra labiausiai mums kišamos, nepaisant jų abejotino aktualumo.

Patiko (2)

Rodyk draugams

Komentarai (4)

Marius2011-03-08 17:41

kaip man nepatinka naujienos, kurias rodo daug kartu per diena. Tai,
turbut ir buvo viena is priezaschiu kodel nebeziuriu teliko.
Tikejausi, kad pasiilgsiu tv, bet guess what? visishkai nepasiilgau…
As tv free… galima sakyti…
O intere nykias naujienas daug papraschiau ignoruoti, o jei labai jau pyktis apima visada gara galima nuleisti piktais komentais

giba2011-03-08 17:59

Na taip. Internetas geriau jau vien tuo, kad ten nėra reklamų ir įkirių anonsų. Man irgi TV nelabai trūksta. :)

Adomas2011-03-08 18:35

Kedžio vėmalų maišeliai? :))

giba2011-03-09 10:17

Kodel gi ne, Adomai. :)

Rašyti komentarą

Tavo komentaras