BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Trumanai savo (ir ne tik) noru

“Trumano šou” (”The Truman Show”) - vienas iš mėgstamiausių mano filmų. 1998 metais pastatytame filme pasakojama istorija apie Trumaną, gyvenusį išgalvotame pasaulyje, kurį 24 valandas per parą filmavo televizija. Apie tai žinojo visi, stebėję Trumaną per televizorių, vaidinę jo šeimą, draugus ar kaimynus, išskyrus jį patį.

Skirtingai negu Trumanas, šiuolaikiniai žmonės trokšta nuolatos būti matomi.

Skirtingai, negu Trumanas, šiuolaikiniai žmonės trokšta nuolatos būti matomi ir patys skleižia informaciją apie save.

Kai 1998 metais ši juosta buvo pristatyta visuomenei, turbūt daugeliui ji atrodė visiškai fantastinė.

Visgi dabar žmonės vis labiau tampa trumanais. Tiesa, skirtingai nuo pagrindinio šio filmo veikėjo, jie ne tik žino, kad yra stebimi, bet ir patys leidžia ir skatina tai daryti.

Socialinių tinklalapių pagalba mes apie buvusius draugus, klasiokus, bendradarbius sužinome tiek, kiek galbūt niekada nesužinotume gyvai: kaip ir kokiame bute jie gyvena, kokių ir kiek naminių gyvūnėlių laiko, kur atostogauja, kada ir kokiu būdu švenčia savo šventes, su kuo tuokiasi, kur leidžia medaus mėnesį, kaip atrodė vestuvių apdarai.

Mes stebime kitų gyvenimą, kaip ir kiti stebi mūsų. Ir tą gyvenimą demonstruojame laisvanoriškai. Pasidarome kitiems kaip atversta knyga: imkit mane ir skaitykit, o aš skaitysiu jus. Kuo gi mes ne trumanai?

Dar labiau filmo personažą primena dabartiniai vaikai. Tėveliai juos myli, tad mielai dalinasi kiekviena smulkmena apie savo mažųjų gyvenimą.

“Facebooke” mes galime stebėti labai intymias vos gimusių vaikučių nuotraukas: paraudonavusių, su vis dar nenukirpta virkštele. Galbūt jau atsirado ir tokių, kurie į socialinius tinklalapius įkelia net gimdymo nuotraukas?

Mamos visada dievina savo mažylius. Jos socialiniuose tinkluose dalinasi kiekviena savo atžalų gyvenimo smulkmena. “Štai mes miegame ant vieno šonelio, o čia - ant kito”, “Taip atrodo mūsų pirmosios maudynės”, “Tik pažiūrėkit! Mano vaikučiui išdygo pirmasis dantukas!”, “Mes valgome”, - skelbia antraštės po itin asmeniškomis nuotraukomis iš vaikų gyvenimo. O kiek dar antraščių: mano vaikas padarė tą ar aną.

Žinau - kiekvienai pelėdai savas pelėdžiukas gražiausias. Ir kaip čia nepasidalinti džiaugsmu su pasauliu, kad tokį šaunuolį augini? Bet… Ar jums tai vėl neprimena aukščiau minėtojo Trumano.

Vaikučio gyvenimą gali stebėti šimtai žmonių nuo pat jo gimimo. Niekas mažojo neklausia, ar jis to nori, ar ne? Niekas nežino, ar jis norės ateityje būti žmogumi, kuris nuo pat mažens begalinės tėvų meilės dėka tapo viešu? Juk sakoma, kad visa “Facebook” talpinama informacija nedings. Ji bus ir toliau saugoma serveriuose, net vartotojui išsitrynus savo profilį. Be to, daug kas nepasimirš tas nuotraukas, tuos įrašus mačiusiems žmonėms.

Mūsų senoliai, kai kurių - ir tėvai, tikėjo iš amžių atėjusiu prietaru: naujagimio, kol nepakrikštytas, ar savo laimės negalima demonstruoti kitiems, kad niekas nenužiūrėtų bloga akimi, kad neužpavydėtų. Net krikšto vardus duodavo todėl, kad niekas nesužinotų tikrojo ir jį tardamas mažajam nepakenktų.

Atrodo, šiais laikais šie prietarai prarado prasmę. Dabar atvirkščiai - svarbiau būti matomam. Tik ar mes nekenkiame patiems sau savo atvirumu?

Patiko (1)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Marius2011-04-18 00:30

Ateityje bus labiau įprasta visą savo gyvenimą sudėti į internetą nuotraukų ir video pagalba. Skaičiau pavyzdžių kai chirurgas prarado darbą, nes darbdavys pagooglino ir rado nuotraukų, kai jis, būdamas studentas gėrė alkoholį. Lietuvoje tai vis dar atrodo neįprasta. Tokiose šalyse kaip JAV, reputacija yra svarbiausia. Todėl jos žlugdymas teismuose įvertinamas labai didelėmis pinigų sumomis. Internetas ir nuotraukos, paskelbtos viešai, atskleidžia kuo mes užsiimame laisvalailkiu. Tai gali sugadinti reputaciją.

giba2011-04-18 00:47

Būtent. Gali sugadinti reputaciją arba tiesiog dėl tokio atvirumo galima visiškai prarasti asmeniškumą. Blogiausia, kai to asmeniškumo per mus netenka ir mūsų artimieji.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras