BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaziuko mugė - masiška, bet nuobodi

Kaziuko mugę Vilniuje visada įsivaizdavau kaip ypatingą šventę, kvepiančią gardžiu čia pat gaminamu ir pardavinėjamu maistu, viliojančią orginaliais tautodailės dirbiniais ir nuspalvintą įspūdingų Vilniaus krašto verbų, tokių, kokių tik čia galima įsigyti. Deja, realybė pasirodė kur kas blankesnė ir nuobodesnė.

Seniai norėjau kada nors sudalyvauti Vilniaus Kaziuko mugėje. Ir pagaliau pasisekė. Šiemet per šventinį Kaziuko savaitgalį likau Vilniuje, be to, nereikėjo dirbti, o dar ir oras pasitaikė puikus. Žodžiu, visos sąlygos švęsti.

Geriau kulniuoti pėstute

Prieš einant į jomarką iš anksto susiplanavome, ką prikti. Įvertinę turimas pjaustymo lenteles nusprendėme, kad reikėtų naujos. Taip pat pasvajojome įsigyti rankų darbo meduolių ir riestainių (kaip gi be to?), skanaus alaus bei giros, sūrių ir dešros bei dar šio originalaus, tokio, kas ir po kelių dešimtmečių primintų mugę.

Sprendimas pasiekti mugę pėsčiomis pasiteisino. Kad teisingai pasielgėme supratome dar senamiesčio prieigose išvydę abiejose upės pusėse keliomis eilėmis sustatytus automobilius ir dar daugiau nepastatytų, kurių vairuotojai nervingai ieškojo laisvos nemokamos vietos.

Vienintelis minusas einant pėstute buvo ant gatvių telkšojusios didžiulės pavasarinės balos. Reikėjo saugotis, kad pravažiuojančios mašinos neaptaškytų nuo galvos iki kojų. Bet tai nuotaikos negadino.

Vilniaus Kaziuko mugė, nusitęsusi per visą Gedimino prospektą, okupavusi Šventaragio, B.Radvilaitės, Maironio, Pilies gatves visą Tymo kvartalą ir Rotušės aikštę, nustebino savo dydžiu ir masiškumu. Man, klaipėdietei, masiškumu ji šiek tiek priminė Jūros šventę, taip pat užimančią visą miesto centrą.

Tačiau šventės dydis turbūt buvo vienintelis maloniai nustebinęs dalykas. Viso kito - gausybės renginių, originalių prekių, muzikos - čia pritrūko.

Mugės pramoga - ponis

Tik Rotušės aikštėje gyvai grojo folkloro kolektyvai.

Dar pavyko užmatyti gyvai griežiantį jaunimėlį Gedimino prospekte. Kadangi jie atstovavo gyvai šventėje grojusių muzikantų mažumai, klausytojų stoka skųstis negalėjo. Aplink juos nuolat susidarydavo po jomarkėlį šmirinėjančių žmonių grūstys. Vieni sustodavo pasiklausyti muzikos, kiti - ir pritarti, treti - net ir pašokti pagal smagų ritmą.

Daugiau muzikos sklido tik iš virš mugės dalyvių galvų pakabintų garsiakalbių. Garsinį šventės foną paįvairino ir kartais suskambantys Katedros varpai.

Mugėje netrūko ne tik muzikos, bet ir kitokių pramogų. Matėsi tik vienas aplink Gedimino paminklą sukantis ratus ponis, ant kurio galėjo pajodinėti mažieji šventės dalyviai. Įdomu, kodėl nebuvo nei mimų, nei fakyrų, nei kitokių visuomenės linksmintojų? Juk tai puiki proga ir žmonėms praskaidrinti nuotaiką, ir susilaukti publikos dėmesio, ir pasireklamuoti.

Jau nekalbu apie tai, kad trūko teatralizuoto amatų pristatymo, vaidinimų.

Proga prisistatyti, pareklamuoti save nepasinaudojo ir įvairios organizacijos.

Nemanau, kad Kaziko mugėje privalo dalyvauti tik taudodailininkai ir kulinarai. Mugėje šiais laikais gali dalyvauti visi, kad ir IT, leidybos įmonės. Savo veiklą jos galėtų pristatyti, pavyzdžiui, vaišindami mugės dalyvius arbata, išpilstyta į jų logotipais padabintus puodelius. Juk dabar - XXI amžius. Natūralu, kad mugė turi keistis, tad nieko tokio, jei jos dalyviais bus ir modernių sferų atstovai.

Prekės -  beveidės

Prekės taip pat nustebino nemaloniai. Panašu, kad jas, taip pat maistą ir gėrimus prekeiviams tiekė vos keletas tų pačių tiekėjų. O prekiautojai net nepasivargino prekių išimti iš tiekėjų duotų dėžių.

Labai norėjosi kažko originalaus, rankų darbo, pagaminto su meile, bet buvo siūlomos tik pramoniniu būdu pagamintos prekės. Net ir medžio gaminiai atrodė visi kaip vienas.

Su didele viltimi aptikti ką nors ypatingo užsukome į Vilniaus dailės akademijos kiemelį. Tačiau ir čia be keleto paskubomis pagamintų sagių ir paveikslų (savo siužetais, tokiais, kaip kraujuojanti išanginė, pykdžiusių vyresniosios kartos atstovus) taip pat nepavyko aptikti kažko tokio, ypatingo.

Susidarė įspūdis, kad prekeiviai su tomis pačiomis prekėmis keliauja iš mugės į mugę net nesistengdami savo siūlomų gėrybių adaptuoti būtent tai šventei. Negi sunku riestainius suverti ant virvutės, o jos gale uždėti lapelį su užrašu “Kaziukas - 2011″? Arba kodėl gi ant medžio gaminių, tegul ir pagamintų pramoniniu būdu, neišdeginus to paties užrašo? Smulkmena, tačiau šventės atributika pažymėtą skanėstą ar daiktą aš ir galbūt ne vienas kitas pirkėjas pirktumėme kur kas noriau nei beveidį ir bevardį.

Užkeltos kainos

Nemaloniai stebino ir užkeltos prekių kainos: meduolis - 5 litai, gira - 8, alus - 10 litų. Vienoje vietoje net teko matyti akciją, kur 1 litras alaus kainavo 10 litų, o du - 20, žodžiu, nė litu ne pigiau.

Šventės maitintojai irgi nepasirūpino originalesniu meniu. Visur - žirniai su spirgais, dešra.

Buvo siūlomas ir karštas alus, bet jis pasirodė besąs visiškai beskonis.

Gal mąstau, kaip pajūrio krašto atstovė, bet mugėje trūko žuvienės, nelabai matėsi ir kareiviškos košės, nors, kaip pastebėjau kitose panašaus pobūdžio šventėse, būtent toks maistas paprastai sulaukia daugiausiai šventės dalyvių dėmesio.

Nesinori bambėti, kad viskas yra blogai, tačiau panašu, kad šįkart mano lūkesčiai kur kas labiau pranoko realybę. Gal kitą kartą šventė bus suorganizuota geriau?

Patiko (6)

Rodyk draugams

Komentarai (3)

miga0072011-03-07 22:23

Žinai, tikrai gaila kad žmonės šiais laikais pamiršta tikrąją dvasią ir vertę. P. S. Patiko:)

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

Marius2011-03-08 10:26

o man patiko, kad buvo daug zmoniu…
bet alus tai velnias brangus, o as del to i kaziuko muge peschias ejau…. :(
nu nors meduolis su stringais isgelbeji situacija, nors ir brangus pasitaike…

giba2011-03-08 17:18

Taip, miga007. Po to, kai buvo publikuotas šis straipsniukas, ne vienas prisipažino nusivylęs šiuometine Kaziuko muge.
Mariau, meduolis su stringais šioje mugėje buvo vienas iš nedaugelio nustebinusių dalykų. Bet, pats matai, visa kita, ypač alus, buvo brangu. :)

Rašyti komentarą

Tavo komentaras